תמונה של קוף

אדוני, למה יש לך קוף על הכתף???

23.08.12 06:07

גם לך יש תחושה כזאת כאילו שיש לך קוף על הכתף בעל צרכים רבים כל כך שאין לך ברירה אלא להתייחס רק אליו תוך ויתור על הצרכים והרצונות שלך?

אם כן אז חשוב לי להבהיר לך שזה לא במקרה ושזה לא דבר נדיר, כך שאין צורך שזה יגרום לך להרגיש שמשהו אצלך לא בסדר.
אני יכול להבין את זה שלהרבה אנשים זה יכול להיות מוזר, במיוחד כי אנחנו זוכרים שקוף על הכתף זה הקטע של מרקו אבל לא אצלנו, אנחנו יודעים שמדובר בקוף אחר.

בגישות שונות אנחנו מכירים את הקוף כ-"שדון", כ-"ילד פנימי", כ-"החבר הרע", כ-"שוטר פנימי" כשבסך הכל כולם יחד מייצגים את אותו חלק אולי החשוב ביותר בהתפתחות שלנו שנקרא אגו.

זה נכון שיצא לאגו שם רע בתור זה שגורם לנו לריב, להיסגר ולקיים דפוסי התנהגות שליליים, אבל זה רק בגלל שלא הבנו לחלוטין את המהות שלו.
לאחרונה שמעתי תיאור מצוין לתפקיד החיובי של האגו.
באחת מההדרכות בלימודי הקבלה התבקשתי לחשוב מה היה קורה אם הייתי משחק כדורסל נגד ילד קטן שבקושי יודע לכדרר והוא נמוך ממני במטר ואיך הניצחון היה מרגיש לי לאחר שידעתי מראש שאני עומד לנצח בכל מקרה. כמובן שמבחינתי זה היה מרגיש חסר טעם, משעמם ואפילו מיותר. וכשנשאלתי למה עניתי שאני צריך אתגר אם אני רוצה להיות מסופק מהניצחון שלי.

באותו רגע כבר הבנתי לבד מה הכיוון. התפקיד של הקוף או האגו הוא לוודא שבאופן יומיומי, כל דקה בחיים אני בהתמודדות מול יריב בעל כוח שהוא טיפה יותר חזק ממני. הוא בסך הכל טיפה יותר חזק ממני בדיוק כמו שהוא בסך הכל טיפה יותר חזק מכל אחד אחר בעולם כיוון שהוא נועד להיות מנוצח אם רק אתאמץ להביס אותו.
הרי החיים הם משחק, ובמשחק חייב להיות יריב מאתגר שההתמודדות מולו אמורה להוביל אותנו למקום טוב יותר בחיים,  ובמידה והתעמתנו איתו ולא ניצחנו אנחנו תמיד יכולים לראות את השידור החוזר כדי ללמוד את השיעור, להבין איפה לא פעלנו נכון ובכך להתחזק בפעם הבאה ולבוא לסיבוב הבא מוכנים יותר.

הקוף רוצה להרגיל אותנו לתרבות ה-"צ'יטים" (קודים אשר מקנים יתרון לשחקן במשחקי מחשב – מלשון רמאות), שזה מהדברים ההרסניים ביותר שאנחנו יכולים לעשות לעצמנו. אנחנו אומנם יכולים "לנצח" את המשחק, אך ללא כל סיפוק ותחושת התעלות והתפתחות.
הרי המטרה של כל המטרות היא האושר, כך שזה לא משנה אם השגנו את התוצאה החיצונית, כל עוד אנחנו לא מאושרים – נכשלנו!

 

(Visited 131 times, 1 visits today)